Môžu majitelia rodinných firiem odísť v lete na dovolenku a skutočne sa odpojiť od práce? Trojica našich členov prezrádza, ako na to

Spýtali sme sa troch majiteľov rodinných firiem, ktoré patria do našej členskej siete FBN Czech, či dokážu nechať povinnosti doma a naordinovať si letné voľno a predovšetkým, ako sa im také „výsady“ vzhľadom na obrovskú zodpovednosť, ktorú nesú na svojich pleciach, podarilo dosiahnuť. V odpovediach zaznievajú slová ako dôvera, systém, samostatnosť a zastupiteľnosť.

Môžu majitelia rodinných firiem odísť v lete na dovolenku a skutočne sa odpojiť od práce? Trojica našich členov prezrádza, ako na to

Všetci občas potrebujeme vypnúť. Oddýchnuť si, zregenerovať sily, venovať sa naplno sebe a rodine. Leto so svojimi dlhými slnečnými dňami je na to ideálna príležitosť. Ale ako dovolenkovať s čistou hlavou, keď ste šéfom rodinnej firmy bez toho, aby ste sa strachovali, že v čase vašej neprítomnosti prevádzka nebude fungovať tak, ako má a vy budete v čase určenom na odpočinok nervózne kontrolovať mail či telefón alebo na diaľku riešiť krízové ​​scenáre ? Spýtali sme sa troch majiteľov rodinných firiem, ktoré patria do našej členskej siete FBN Czech, či dokážu nechať povinnosti doma a naordinovať si letné voľno a predovšetkým, ako sa im také „výsady“ vzhľadom na obrovskú zodpovednosť, ktorú nesú na svojich pleciach, podarilo dosiahnuť. V odpovediach zaznievajú slová ako dôvera, systém, samostatnosť a zastupiteľnosť.

Je pravda, že keď ste vo vedení rodinného biznisu krátko, môže to chvíľu trvať, než si zájdete stabilné postupy a na pláži aj na verande lesnej chaty naozaj odložíte všetky moderné komunikačné technológie a zostanete v offline režime. Napríklad Jan Tománek, CEO žirovníckej rodinnej spoločnosti HTP, si na poriadnu dovolenku bez telefónu a počítača musel počkať až do marca tohto roku. Vo firme pritom pracuje pätnásť rokov. „Ten pocit bol úplne úžasný a z dovolenky som sa vrátil skutočne oddýchnutý. Ako výrobná spoločnosť máme vždy dva týždne celofiremnú dovolenku v polovici letných prázdnin a pred koncom roka, ale osobne som tento čas vždy využíval na prácu, pretože som bol schopný vďaka pokoju v kancelárii dosahovať svoju maximálnu produktivitu. Tento rok chcem aj toto zmeniť a čas celozávodnej dovolenky budem venovať rodine,” približuje.

Jeho odchod by pritom nebol možný, keby vo firme nemali už dobre vybudovanú štruktúru riadenia s potrebnou zastupiteľnosťou a stanovenými cieľmi, ktoré jednoznačne definujú povinnosti a právomoci kolegov a riaditeľov jednotlivých oddelení. Vďaka tomu nie je nutné zložité odovzdávanie úloh a činností.

Jan Tománek: Absencia vedenia ako nutná previerka nastavených procesov

„V čase mojej poslednej dovolenky kolegyne a kolegovia veľmi dobre zvládli všetky povinnosti a snažili sa maximálne vyniknúť v čase mojej neprítomnosti, čo ma veľmi potešilo. Myslím, že od určitej veľkosti firmy je to aj povinnosť, aby riaditeľ na nejaký čas, nevedome aj s vedomím zamestnancov, firmu opúšťal, aby bol dobre preverený stav, že procesy rozhodovania a všetky činnosti zaisťujúce fungovanie sú dobre nastavené a stanovené ciele sú plnené,“ domnieva sa Jan Tománek a dodáva, že v prípade rodinných firiem je toto nastavenie niekedy ťažké docieliť, pretože majitelia takýchto spoločností sa na firmu často pozerajú optikou "rodiča", ktorý sa o svoje ďalšie "dieťa" bojí, aby sa mu niečo neprihodilo. V takom prípade je zásadné poznať, že rodinný podnik už podobne ako teenager dospel do stavu samostatnosti a podľa toho sa zachovať. Základom pre prenechanie zodpovednosti ostatným ľuďom vo firme je pritom podľa riaditeľa HTP dôvera v najbližších spolupracovníkov a celý firemný tím, ktorý, keď je správne vybudovaný a motivovaný, musí byť schopný si poradiť a vyriešiť všetko aj v čase neprítomnosti šéfa. „Osobne musím vždy z firmy odchádzať s vedomím, že všetky dôležité úlohy a činnosti som dokončil. Inak je pre mňa takmer nemožné začať odpočívať,“ poznamenáva podnikateľ z Vysočiny.“

Jan Školník: Dôležitý je priestor na samostatnosť

V odlišnej situácii môže byť majiteľ rodinnej firmy, ktorého agenda nie je denná. Je možné si ju naplánovať a v práci pokračovať v pokoji po návrate domov. Tak k svojej letnej dovolenke pristupuje Ján Školák, filantrop a riaditeľ firmy Hobra-Školník.

„Učím sa na dovolenke vypnúť a myslím, že sa mi to darí. Zároveň sa ale záväzkov nezbavíte pred odchodom na dovolenku, takže ak je to potrebné, ste kedykoľvek k dispozícii,“ poznamenáva rodák z Prahy, ktorý sa za biznisom presunul do Broumova.

Jeho receptom, ako si dopriať dovolenku, načerpať silu a pritom vedieť, že firma spokojne šliape ďalej, je dôvera a vytváranie priestoru pre samostatnú prácu.

Jitka Hurábová: Nezabudnite štruktúru a zastupiteľnosť

O maličko jednoduchšie plánovanie letných radovánok môžu mať majitelia rodinných firiem, ktorí už vystúpili z náročnej operatívy. Ako napríklad Jitka Hurábová, konateľka poprednej českej firmy na výrobu dizajnového nábytku LD Seating. Vo vedení totiž dnes stoja obaja jej synovia. Aj tak s nimi však pred každou svojou dovolenkou starostlivo prejednáva všetky potrebné úlohy a povinnosti v konaní, ktoré potom zostávajú v ich kompetencii.

„Najťažšie pre mňa bolo, keď sme boli firma so zhruba 50 až 70 zamestnancami a stredný manažment nemal zastúpenie. Akonáhle niekto odišiel alebo ochorel, musela som jeho výpadok riešiť ja. Ak je firma väčšia, s riadnou štruktúrou a existuje zastupiteľnosť na všetkých úrovniach, je to jednoduchšie,“ podotýka podnikateľka.

Zaujímajú vás ďalšie skúsenosti podnikateľov združených u nás vo FBN? Prečítajte si rozhovor so zakladateľom spoločnosti LASVIT Leonom Jakimičom.

A samozrejme si naplno užite svoje letné dobrodružstvo!

Aktuálne články

"Cestou zo školy som išiel rovno za tatkom a behal po prevádzkach," spomína Rudolf Mazánek mladší z RMF invest

"Cestou zo školy som išiel rovno za tatkom a behal po prevádzkach," spomína Rudolf Mazánek mladší z RMF invest

Radu FBN Czech tento rok rozšírila skupina RMF invest, celým menom Rudolf Mazánek Family Invest. Táto rodinná skupina z Uhorského Hradiště od roku 2000 zastrešuje komplexné služby v odpadovom hospodárstve. O dvanásť rokov neskôr sa do rodinného biznisu ako príslušník nastupujúcej generácie zapojil aj Rudolf Mazánek mladší, ktorý stál v roku 2020 za vznikom skupiny. A bol to práve on, kto inicioval členstvo firmy v sieti FBN.

Three Circle Model of a Family Business

Three Circle Model of a Family Business

Žiadna ľudská komunikácia sa raz za čas nezaobíde bez odlišných názorov na vec, rozoporov a zdanlivo neriešiteľných a pritom nutných rozhodnutí. A čo potom, keď ide o rodinnú firmu, v ktorej sa hlási o slovo a bojuje za to najlepšie riešenie viac členov príbuzenstva. Pomocnú ruku v takýchto situáciách ponúka tzv. Trojkruhový model rodinnej firmy, ktorý vznikol v osemdesiatych rokoch minulého storočia v Spojených štátoch amerických.

6 silných stránok rodinných podnikov

6 silných stránok rodinných podnikov

Firmy zložené z rodinných príslušníkov sú výnimočné v mnohých ohľadoch. V manažérskych funkciách sa stretávajú manželia, súrodenci, otec so synom. Vedenie spoločnosti sa odovzdáva z generácie na generáciu a rozpory medzi kolegami a zároveň príbuznými vyžadujú špeciálne prístupy aj riešenia. V čom tkvie prednosť rodinných firiem, medzi ktoré patrí aj H&M alebo IKEA, dnes kolosálne biznisy zrodené vo Švédsku?

Pridajte sa k nám

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit dignissim arcu cursus tincidunt et odio enim aliquam.